Pytania i odpowiedzi

Q?

Czy mogę założyć konto IKZE jeżeli już posiadam konto IKE?

A.

Oczywiście. Można posiadać tylko konto IKZE, tylko konto IKE, bądź oba rodzaje kont jednocześnie.

Q?

Czy mogę wypłacić środki zgromadzone na IKZE przed osiągnięciem 65 roku życia?

A.

Tak, środki zgromadzone na IKZE można wypłacić przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Wówczas na koniec roku podatkowego należy je dopisać do osiągniętego przychodu przy rozliczeniu PIT, i zapłacić podatek dochodowy w obowiązującej aktualnie skali.

Q?

Czy wpłaty na IKZE muszą być regularne?

A.

Nie, wpłaty na IZKE nie muszą być regularne. Jeżeli w danym roku nie posiadasz nadwyżki środków, możesz nic nie wpłacać. Ustawa nie nakłada obowiązku inwestowania.

Q?

Co wybrać – IKE czy IKZE

A.

Obie formy oszczędzania emerytalnego są dobre, różnica między nimi dotyczy głównie sposobu opodatkowania. Jeżeli zależy Ci na niższych podatkach płaconych dzisiaj, IKZE będzie lepszym rozwiązaniem. Jeżeli zależy Ci na wyższych kwotach pobieranych w przyszłości - IKE może być nieco lepszym wyborem. Jeżeli Twoje dochody mieszczą się w 1 progu podatkowym, IKE może być długofalowo lepsze. Jeżeli chcesz ograniczyć wysokość płaconych podatków, szczególnie jeżeli zarabiasz ponad 85 tyś PLN, warto rozważyć IKZE. Pamiętajmy jednak, że jest ustawowy limit wpłat na IKZE, więc jeżeli planujesz oszczędzać ponad 5 tyś PLN rocznie, wówczas nadwyżkę musisz i tak wpłacać do IKE.

Q?

Jaka forma jest bardziej popularna – IKE czy IKZE

A.

IKE jest dostępne na rynku znacznie dłużej niż IKZE, stąd większa popularność IKE. W Polsce jest prawie 1 mln rachunków IKE, na których zgromadzono około 5 mld PLN. Oznacza to, że średnia wartość jednego rachunku IKE to 5 tyś PLN.

IKZE dostępne jest dopiero od 2014 roku, ale liczba kont zbliża się do 0,5 mln. Znacznie gorzej wyglądają zgromadzone kwoty - nie przekraczają 200 mln PLN, co oznacza niewiele ponad 300 PLN na jednym koncie średnio.

Q?

Czy środki zgromadzone na IKZE są dziedziczone?

A.

Oczywiście, osoba dziedzicząca środki z konta IKZE może:

  • wypłacić środki
  • przenieść na własne konto IKZE
  • przenieść do Pracowniczego Programu Emerytalnego (PPE)

Dziedziczone środki są zwolnione z podatku dochodowego, są również zwolnione z podatku od spadków i darowizn.

Q?

Czy mogę wpłacić więcej niż ustawowy limit?

A.

Zarówno wpłaty na IKZE jak i wpłaty na IKE są ograniczone limitami ustawowymi. W roku 2015 limit na IKZE wynosi 4750,80 PLN, a limit na IKE to 11 877 PLN.

Jeżeli wpłacisz na swoje konto kwotę wyższą, może wówczas nastąpić:

  • przetrzymanie nadwyżki na koncie technicznym - warto pilnować wpłat i nie przekraczać limitów
  • automatyczny zwrot nadwyżki na konto z którego wysłałeś przelew lub inne konto podane w umowie IKE czy umowie IKZE

Q?

Czy mogę mieć kilka konto IKZE?

A.

Niestety nie, konto IKZE można mieć tylko jedno.

Q?

Czy mogę przenieść konto IKZE?

A.

Tak, konto IKZE można przenosić. Możliwe jest otwarcie IKZE w innej instytucji finansowej, wówczas całość środków zgromadzonych na dotychczasowym IKZE zostanie przeniesiona na nowy rachunek IKZE poprzez wypłatę transferową.

Q?

Kto może otworzyć konto IKZE?

A.

Ustawa o indywidualnych kontach emerytalnych (ustawa o IKE) oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (ustawa o IKZE) reguluje, że prawo do wpłat na IKZE przysługuje osobie fizycznej, która ukończyła 16 lat. Osoba która nie ma jeszcze 18 lat może dokonywać wpłat na IKZE tylko w tych latach, w którym uzyskuje dochody z pracy wykonywanej na podstawie umowy o pracę. Osoba która ma ukończone 18 lat może wpłat dokonywać niezależnie od tego czy jest zatrudniona czy nie.